angelamalcom7291 angelamalcom7291
  • 12-04-2022
  • Mathematics
contestada

Sofia buys a two-gallon bottle of juice for $35.84. what is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

how many fluid ounces of juice did sofia buy?

Respuesta :

jennaz6103
jennaz6103 jennaz6103
  • 13-04-2022

Answer:

$0.14 per fl oz /// 256 fl oz of juice.

Step-by-step explanation:

The number of fluid oz per gallon = 128

2 gallons = 256 fl oz

$35.84/256= $0.14.

--------------------------------------

1 gallon = 128 fl oz.

128x2 = 256

2 gallons = 256 fl oz.

Answer Link

Otras preguntas

Determine the slope and the y-intercept. y = 5x + 6
what is the answer to this proplem in the picture.
what is the highest common factor of 12 and 49?
a nucleotide of dna may contain?
A car has a maximum speed of 341.7 feet/second. Convert this speed to miles/hours.
During his tennis career in singles play, John won 3 fewer tournament A titles than tournament B titles, and 2 more tournament C titles than tournament B titles
name five states formed from thd old northwest territory
simplify sin(3x+13)=cos(4x)
Find the domain. f(x) = 9x - 8
Is the following correspondence a function? Yes or No?