39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

The black women of the Civil Rights Movement contributed in all of the following ways EXCEPT… encouraging others to get involved in the movement. educating youn
-4x 3y = -2 y = x -1
Dams affect animals ecosystems a decrease in the fish population which in turn decrease other animal population who depend on fish as a food sources True or F
What was a hope of people who worked in settlement houses?
Ap Physics 1 questions I’ll give brainliest if you answer all or one correctly. And explain how you did it? Thanks
Which of the following best describes the central idea of the story “The Wives of the Dead”?
what transformed us pollitics in the 1920s​
what event caused great Britain to enter the war ​
Which statements describe Russian serfs
A girl holds a stone in her hand and can move it up or down or keep it still. Which of the following statements are true? (Select all that apply.) None of these