agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

What Is a word that is to change your beliefs. 7 letters. C as the first letter and e as the fith.
why doesn't a developing pupa move around?
What is the settlement where religion was taught to the Native Americans
chad buys peanuts in 2 pound bags. he repackage them into bags that hold 5/6 pounds pound of peanuts. how many 2 pound bags of peanuts should chad buy so that h
A chess club with 60 members is electing a new president. Charmaine received 51 votes. What percentage of the club members voted for Charmaine?
what is 46/12 as a mixed fraction in simplest form
chad buys peanuts in 2 pound bags. he repackage them into bags that hold 5/6 pounds pound of peanuts. how many 2 pound bags of peanuts should chad buy so that h
PLEASE HELP ME I AM STUCK PLEASE PLEASE PLEASE
What three biomes get the warmest
what was the last language made and where?