harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Are their Ants queens
please help im so confused with this is
QUESTION 3 What type of social welfare policy drives this service? A. Insitutional B. Residual OC. Developmental
A sentinel event must be reported to
What motivates me to take on this challenging yet rewarding role? as psw
A cylinder has a height of 7 centimeters and a radius of 12 centimeters. what is its volume? use ​ ≈ 3.14 and round your answer to the nearest hundredth. cubic
A computer randomly generates an integer between 1 and 50. what is the probability of generating a odd number or a multiple of 5
In what way does toxic stress, arising from circumstances such as war, famine, and conflict, affect children's cognitive development?
How do you calculate the farm's profit-maximizing output and how much profit will the farmer earn based on average total cost, price, and marginal cost?
serial number consists of two letters followed by four nonzero digits. How many different serial numbers are possible, given the following conditions? (a) Lette