jk51476
jk51476 jk51476
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

Paul bought 4 DVDs for $9.95 each. What was his total cost?

Respuesta :

zodaraph
zodaraph zodaraph
  • 15-03-2022

Answer:

$39.80

Step-by-step explanation:

  1. We need to set up a small equation in order to solve this. We are given the number of DVDs (4) and the cost of each ($9.95)
  2. Our equation is $9.95 • 4 = ?
  3. As you can see, we need to multiply $9.95 by 4 in order to get the total cost.
  4. Once we multiply, we get $39.80

If I am incorrect in my reasoning, please let me know so that I can plan better for my future answers. Have an amazing day.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone pls tell me where do I everything at thank you and I will give brainliest
why are water and timber resources in the United States in need of responsible management
Read the excerpt from The Common Sense of Bicycling: Bicycling for Ladies. You may commence with the saddle a little low, but do not use it this way long enoug
Describe three values that the biosphere provides
A seal diver dives when it sees a whale. The seal dives for 5 seconds at an average rate of 3.5 meters per second.a. Write an addition expression to represent h
do you know the answer too this question because I don't. If you tell me
help please! much appreciated
763,400 rounded to the nearest ten thousand
I'd really appreciate it if anyone could help! :) I'll give Brainliest! How does the graph of g(x)=4⌊x⌋ differ from the graph of f(x)=⌊x⌋? Multiplying by 4 shif
What type of pronoun is used to point out a specific person, place , or thing