Like111 Like111
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal? Three packs of gum for 5 dollars or 9 packs of gum for 14 dollars? HOW DO YOU KNOW?

Respuesta :

pcai26
pcai26 pcai26
  • 15-03-2022

Answer:

9 for 14 is slightly less expensive, but for convenience 3 for 5 is better

Step-by-step explanation:

5/3=1.(6)

14/9=1.(5)

Answer Link

Otras preguntas

How do you read a map
what is the fraction of 24/16 simplest form
The sum of three consecutive odd numbers is 153 what is the smallest of the three numbers?
The water skier hass a mass of 68 kg. Calculate the resultant force acting on the water skier while accelerating.
Solve for x: |2x + 6| − 4 = 20
How do you read a map
2|x − 6| + 14 = 38 wont it give me x=18 and x=6 or ?
If 2 is subtracted from a number and this difference is tripled, the result is 6 more than the number. Find the number?
When did the baby boom take place in the United States?
Use the Associative and Commutative Properties to make this calculation easier. Justify the steps. 6•(17•50)