2025asimpson 2025asimpson
  • 13-03-2022
  • Mathematics
contestada

Hi please can you help me this is a new topic and I’m very confused

Hi please can you help me this is a new topic and Im very confused class=

Respuesta :

sarahsarahsar sarahsarahsar
  • 13-03-2022

Answer: the large jar is cheaper

Step-by-step explanation:

If you divide the £1.54 by 440g and £1.26 by 340g, you'll find which one is cheaper per gram :

1.54/440 = 0.0035

1.26/340 = 0.0037

So, by comparing both prices/gram, you've found that the large jar is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST!!! Solve 2(3y + 7 + 5) = 180. Solve ALL steps.
which of the following is an example of wernickes aphasia?
In VPython, a ___ object is used to create an object that looks like a ball. 1. canvas2. ball3. sphere4. vector​
People who take a loan from a bank have the responsibility to:
ANSWER ASAP Figure ABCD below is transformed to obtain figure A''B''C''D'': Write the sequence of transformations that changes figure ABCD to figure A''B''C''D'
Traingle Congruence, FlowChart Proof Level2, 10th Grade​
easy 7th grade question
What caused the Holocaust
HELP! WILL GIVE BRAINLEST! What is the approximate degree measure of an angle of 4.59 rad?
please help me with this question