TictokGlodenMaster
TictokGlodenMaster TictokGlodenMaster
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

A. $5.25

B. $6.15

C. $7.00

D. $9.30

A 525 B 615 C 700 D 930 class=

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

$6.15

Step-by-step explanation:

1.80/2=0.9

3.50*1.5=5.25

1.75+0.9=6.15

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 04-03-2022

Answer:

B) $6.15

Step-by-step explanation:

It is given that: 1 pound of corn = $1.80

                         1 pound of green beans = $3.50

You are buying 1/2 a pound of corn, or: 1.80/2 = $0.90

You are also buying 1 1/2 pounds of green beans, or 3.50 x 1.5 = $5.25

Add the two costs to get the total amount:

$5.25 + 0.90 = $6.15

B) $6.15 is your answer.

~

Answer Link

Otras preguntas

Urgent help needed with right triangle trig!
Find the area of the following trapezoid. 28 ft 2 17.5 ft 2 35 ft 2 14 ft 2
In the 1930’s many countries refused to accept Jewish refugees because immigration quotas had already been
What instrument is used to collect humidity data ?
What does point A represent on the graph?
of the following, who is the most important influence on children's self- referent thought? A) themselves B) family C) teachers D) friends
Together two boxes of gold weigh 4pounds 8ounces each pound is worth $400 how much are the boxes worth in all
hi how do i do this question? do i have to draw a graph? and if so, could you help me with it
Describe 3 ways the federal government supports the public health system
What precedent did George Washington set by refusing to run for the presidency a third time? a. Dignity of the office b. Executive retirement c. Term limits