soyyymia soyyymia
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

parsnips were priced at 3 pounds for $1.23 what was the price per pound? how much would 10 pounds of parsnips cost?

Respuesta :

keeshasirju4
keeshasirju4 keeshasirju4
  • 03-03-2022

Answer:

The answer is $4.10

Step-by-step explanation:

If 3 pounds = $1.23

1 pound =1.23/3

= 0.41

Therfore 10 pounds = 10× 0.41 = $4.10

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!! Will give brainliest!
The study of the meaning of words is called semantics. a. True b. False
What did the haikouella, a primitive early chordate fossil, lack that vertebrates have?
explain how a bar model can be used to show a subtraction problem
The length and width of a rectangle are consecutive odd integers. the perimeter is 120 120 meters. find the length and width.
It takes three identical water pumps 8 hours to fill a pool. How long would it take four of the same pumps to fill the pool?
What is the superlative degree of powerfully
In bryophytes, which of the following structures is like a root?
he girl stared out the window at the other children playing a game. She wondered if she would ever be able to join them. She let the curtain fall back and walke
What is another term that is sometimes used interchangeably with "social media?"?