jw91684 jw91684
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Chantelle bought grapes at 0.85 per pound. She purchased 7 pounds. What was the total cost. Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-03-2022

Answer:

$5.95

Step-by-step explanation:

7 · 0.85 = 5.95

Answer Link

Otras preguntas

Last week, Robert's Diner sold 19 milkshakes with whipped cream on top and 19 milkshakes without whipped cream. What percentage of the milkshakes had whipped cr
I don't know how to delete this lol.
What is the rate of change seen in the graph below?
Which of the following helped Japan's economy recover following World War II
Help math math math math
The Burgos family goes out to dinner and the price of the meal is $55. The sales tax is 7% and they want to leave a 15% tip. What is the total cost of the meal?
Find the circumference and area of a circle with radius 4 cm. Express your answer in terms of π. A: 8π cm; 16π cm2 B: 8π cm; 24π cm2 C: 16π cm; 50π cm2 D: 16π c
True or False conflicts can be difficult to resolve when people have strong emotions
which slope is shallower a slope of -9 or a slope of -3.
Please help I forgot how to do it :P