maryorierz
maryorierz maryorierz
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

HELP ME OUT PLS!!!!

All postcards at a store cost the same amount. It costs $0.50 more to buy 8 postcards than it does to buy 6 postcards.

Which equation can be used to find x, the cost of each postcard in dollars?​

HELP ME OUT PLS All postcards at a store cost the same amount It costs 050 more to buy 8 postcards than it does to buy 6 postcards Which equation can be used to class=

Respuesta :

m1naaa
m1naaa m1naaa
  • 09-03-2022

Answer:

I'm pretty sure it's D) 8x = 6x + 0.50

Answer Link

Otras preguntas

What are 5 natural resources in Antarctica that are usable
Create a real life problem using 27×30. Solve it and explain how to use place value and associative property to solve it.
What is the order of rotation symmetry of a regular pentagon and a rectangle?
why was islamic religion so sucessful
What products from aerobic respiration are missing or different in anaerobic respiration
What instrument can u use for astronomy
Darragh has a Golden Eagle coin in his collection with a mass of 13.551g. An uncirculated Gold Eagle coin has a mass of 13.714,13.714g. How much mass has Darrag
There are 620 people at a play. The admission price is $2 for adults and $1 for children. The receipts totalled $960.00. How many adults and how many children a
The measure of two supplementary angles have a ratio of 4:5 what is the measure of the larger angle
What is the equation of the line passing through (4,-1) and (0,5)