nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

to what class of minerals do gold silver and copper belong
Which best describes Islam? a. It was founded in Rome b. It does not involve prayer c. It uses the Torah d. It was monotheistic
Explain how we view stars magnitude in the night sky and how that is different from the way astrologist study stars.
simplify the equation (-4)(3)(-1)(-2)
5. Identify the slope and y-intercept of the line with the given equation. a. y = 5x +2 b. 2x + y = -6
Will xenon react with nitrogen?
A major unit of the genetic code is called a(n) _____.
how do you convert gallons to liters? Explain
The organization which schedules workplace safety and first aid training is the _______. a. Rotary Club b. McLaughlin Group c. Salvation Army d. American Red Cr
what number has 2 more tens than 40 and the same number of ones as 18?