ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not true about homes in the US and homes in the Spanish speaking world? a.) Houses in Los Estados Unidos are generally smaller than
ASAP Work out: a) 48.6% of £971.26 b) 78.24% of £12.82 c) 42.15% of £7876.42 d) 0.57% of £60000
when does Homer Baron disappear?
Which is the tense of the underlined verb? My dog has learned to carry in the newspaper. A. past perfect B. present perfect C. present D. present progressive
What Is nutrition analysis of a recipe? a. information on mypyramid food groups included in the recipe b. information on the recipe's nutrient and calorie conte
A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2 over 250 = $0.80 per pound. Explain his error
The work of a student to solve a set of equations is shown: Equation 1: m = 8 + 2n Equation 2: 3m = 4 + 4n Step 1: −3(m) = −3(8 + 2n) [Equation 1 is mult
an infinite geometric series has 1 and 1/5 as its frist two terms:1, 1/5' 1/25' 1/125' what is the sum,s,of the infinite series? A 1/4 B1/25 c 5/4 d 1
How do i do this problem?
What is one way to turn this fragment into a complete sentence. While the choir director was out of the room