Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following options best describes Jonas's point of view on release? A. Release should never be anyone's choice because asking for it is cowardly. B.
Which argument is most clearly based on false causality? A. Everyone knows that thieves run this country, so we should start a new country. B. That meteor hit a
How do I find the vertex of a table when the y values are the same for 2 different x values? The x values are: -9, -7, -5, -3 and the y values are 0, 8, 8, 0
Which table shows equivalent ratios?
PLSSS HELPPP 100 POINTS!! (that's all I have :) Designing an Investigation to Test the Activity of Yeast Cells in Anaerobic Conditions: In this part of the lab,
find the volume of this prism
A researcher is interested in determining the average number of years employees of a company stay with the company. If past information shows a standard deviat
[tex]\sf 10+2x=4[/tex]
Which is TRUE of Gram- negative bacteria? A. causes sickness like strep throat and staph infections B. stains pink from safranin this C. less threatening and ea
Arrange the steps for measuring heart rate in the correct order from start to finish. a. Make a fist. b. Feel a pulse. C. Count for 10 seconds. d. Find a radial