MostHatedB MostHatedB
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit and vegetables. Gaya buys 2 oranges and 1 cauliflower. She pays 2.00

A shop sells fruit and vegetables Gaya buys 2 oranges and 1 cauliflower She pays 200 class=

Respuesta :

iciclepiano18
iciclepiano18 iciclepiano18
  • 13-02-2022

Answer:

£ 0.45

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an orange, and y be the cost of a cauliflower then...

2x+y=2

4x+y=2.90

We can solve this system using elimination. In this case, we can eliminate y by subtracting the two equations:

-2x=-0.90

Divide both sides by -2

x=0.45

One orange is £ 0.45

Answer Link

Otras preguntas

By what year had improvements in technology vastly improved the ability to stream videos online ? 1996 2006 2000 2012
the bonus army constructed _______ from any materials they could find. A) BilletsB) armamentsC) BarricadesD) Assets
Today, all of the statements about the Korean Peninsula are true except _____. A. the countries remain at war after 60 years B. the countries have hostile force
Write the equation in logarithmic form. N^4/3=m. Please show all your steps!!
Which of the following describes occupational safety? A.looking at the way people do their work to find where improvements can be made. B.comparing data from di
What does bipedal mean?
what European country provided the first case in the cold war
In "A White Heron," the hunter represents _____.the outside worldnature and the wildevil and immoralityfriendship and loyalty
Please answer this question! 23 points and brainliest!
Carolina: Perdona, pero no _________ ir contigo al concierto. Diego: No hay problema. A. podremos B. podré C. podrá D. podrán