lasse lasse
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

Money of Rp. 24,000.00 can buy 3 kg of apples. If Anto buys apples with money
Rp. 40,000.00, how many kg of apples did he get?

Respuesta :

Dibssy
Dibssy Dibssy
  • 13-02-2022

Answer:

5 Kg of apples

Step-by-step explanation:

cost of apples per kg = 24000.00/3

=8000.00

amount of apples bought = 40000.00/8000.00

=5 Kg

He got 5kg of apples with Rp.40,000.00

Answer Link

Otras preguntas

half of your baseball card collection got wet and was ruined. you bought 14 cards to replace some that were lost.how many did you begin with if you now ha
What other presidents have been political outsiders?
If a coin is tossed twice what is the probability that on the first toss the coin lands heads and on the second toss the coin lands tails
What are the causes of a purplish lump just underneath e skin on breast?
What punishment will anyone that breaks the peace face in romeo and juliet?
Factor p 2 + 18p + 32. A. (p + 4)(p + 8) B. (p + 2)(p + 16) C. (p + 16)^2
The temperature of a chemical compound, in degrees Celsius, changes when the compound is exposed to UV light. The table below shows the temperature of the compo
D.median Geometry math question no Guessing
in spainsh how do you say ''put this one in the box''
Someone help plsss!!!