emilysandarhu59 emilysandarhu59
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

Briana bought 5 bananas for $1. Sal 5 bananas at $.49 a pound. If a banana weighs about 5 ounces, who got the better buy

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-02-2022

1 pound = 16 ounces.


sal

Bought 5 at 5 ounces each for a total

Weight of 25 ounces which is 1.4625 pounds


He paid 0.49 per pound:

1.5625 x 0.49 = 0.765 total round to $0.77


Sal spent $0.77 on the 5 bananas which is less than what Brianna spent so Sal for the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Subtract (1.3x + 2.4) - (6.1x - 3.2)
Chelsea and Anika are trying to determine whether ΔABC and ΔPRQ can be proven congruent through rigid motions. Chelsea says that ΔABC ≅ ΔPRQ because ΔABC can be
how many brainliest yall got in total? I have 38. fewest gets brainliest (bc they need it more)
What were the 5 influences of Westward Migration?
How did the passage of the 19th Amendment impact political participation? Group of answer choices All persons who passed a literacy test could vote. It provided
Who was the Secretary of State who negotiated the deal? (purchase of Alaska)
How are the unitary system and the federal system similar and different?
Help me please!! I've tried it but it was wrong.
explain why multicellular organisms may have an advantage when living in some environments​
Today's assignment is a writing assignment called FUNNY FRIDAY! Write me a FUNNY POEM with at least 4 lines and end rhyme. End rhyme means the ending word of e