roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

Why is understanding the bacteria communication important for humans?
In a paragraph, summarize how immunizations can prevent certain diseases.
If the Kramers spent $2,905 on their auto expenses,auto expenses are 7% of house hold expenses, what was their total income for the year?
why were europeans interested in colonizing africa? africa had an abundance of raw materials for industry. africa exported a lot of tea. africa was a potential
How much does a cup of milk cost if a gallon costs $3.00?
Describe four characteristics used to identify whether something is alive
Why collaboration in science is critical to success in the scientific community
i need help with all the problems
You are selling lemonade for $1.50 a bag of kettle corn for $3 and a hotdog for $2.50 at a fair write and simplify an expression for the amount of money you re
if you wanted to learn more about the universe, what would you study? a. life science b. logic c. philosophy d. physical science