Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

panrents of rescued teenage sailor abby sunderland accused of risking her life summary
What is most likely on the graph above? A-demand curve B-supply curve C-perfectly elastic demand curve D-perfectly elastic supply curve
My answer is B im sure im wrong ;-;
47pts!!plz help I will give thanks and if u give me the right answer ill give u brainly​
Can someone help me with this please
5). 3x + y = 13 5x - 2y =7 Simultaneous linear equation
PRACTICE 1) Actividad: Modifica los verbos en estas oraciones según la terminación de los mismos, agrega –s, -es,-ies. Ejemplo: a) Laura _________ (listen) to m
i am timed please help
5x+2=3x+6 what does x equal?
Luisa has 1/7 of her book left to read. She needs to finish the book in 6 days. What fraction of the book does she need to read each day to finish in time?