Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

A quarterback is sacked for a loss of 5 yards. On the next play, his team loses 15 yards. Then the team gains 12 yards on the third play. Write an addition expr
Find the area of the polygon. 16 ft 14 ft 2 ft 2 ft
why do you think that Gran Colombia failed?
Do you think 21 is the appropriate legal age for alcohol use? Explain
At standard temperature, a gas has a volume of 275 mL. The temperature is then increased to 130. C, and the pressure is held constant. What is the new volume? I
The mayor wants to know why burglaries are happening on the south side of town but not on the north side. Investigator Campbell is tasked with answering that qu
1 inch = 2 feet Tiger 's Actual Length = 10 feet
Use the sentence to complete the activity. Jessica ate the cookies that her daughter baked for her. In one to two sentences, identify the bold words as an indep
please help me I will give a brainlist​
What is the main problem with this conclusion paragraph Thesis statement The best way to enjoy Niagara Falls is by taking the Cave of the Winds four Main points