Dree2227 Dree2227
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

They buy 400g with costs 2.56 how much would 350g cost

Respuesta :

Dshark
Dshark Dshark
  • 11-02-2022

Answer:

2.24

Step-by-step explanation:

First I calculated the price for one g with the equation 2.56/400g.

I got .0064 per gram.

You can then multiply this by the 350g to get 2.24

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

which of the following Best describes the events of the boston massacre
Why did the United States adopt a policy of neutrality at the beginning of World War I? a It wanted to protect American economic investments overseas. b The pol
Nick works two jobs to pay for college. He tutors for $15 per hour and also works as a bag boy for $8 per hour. Due to his class and study schedule, Nick is onl
Can anybody help me
PLEASE HELP ASAP!!!!! WILL GIVE BRAINLIST!!!!Listed in the Item Bank are key terms and expressions, each of which is associated with one of the columns. Some te
Need help in #9 please explain
How many additional electrons does this atom of oxygen need in its valence shell to satisfy the octet rule?
Why can you use cross products to solve the proportion 18/5 = x/100 for x? A.because 18 times 100 is equal to 5 times x, which means that x is equal to 36 B.be
Can anyone help me please
Columbus has long been honored as having