joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

2 Match the equivalent expressions. y²² 0 This shaded model represents 100%​
A graphic design studio would like to upgrade its facilities to include WiFi that will be accessible anywhere within the building. This project will give employ
Prue wants to buy 30 cupcakes. What is the best price for 30 cupcakes?
Convert the following expressions with rational exponents to the radical form (b)^6/5
A board, 73 cm long is cut into three pieces such that the second piece is twice as long as the first and the third is 3 cm longer than the second. Find the le
When magnesium is burnt in air, a powdery ash X is formed, X on dissolving in water forms y.i)what are X and Y?​
A student has scores of 57, 58 and 63.25 on his first three test. He needs an average of at least 60 to a grade of D what is the minimum score that the student
what is the moler mass of H2O
This refers to the concept or idea of the title.
The scale on a blueprint of a home is 1 in : 4 ft. The actual length of the family room is 26 feet. What is the blueprint length?