nokulungaziyanda999
nokulungaziyanda999 nokulungaziyanda999
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

dainelaa bought 125g of jellybean for 18,50 calculate the price per kilogram​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-02-2022

Answer:148

Step-by-step explanation:

125g x 8 = 1000g

18.5x8=148

Answer Link

Otras preguntas

Help me!! Interested earned: $39.50 Principal: ? Interest rate: 11% Time: 6 months​
Julianna and Audrey come across a person who collapsed, who has no heartbeat, and who is not breathing. Since they are certified, Julianna runs to get the neare
Find the equation of the exponential function represented by the table below:
Suppose a city with population 800,000 has been growing at a rate of 8% per year. If this rate continues, find the population of this city in 16 years.
Why is it so important to understand the action words before answers are given to assessment questions
5x-4y=19 x+2y=8 solve the simaltaneous equation
Why are tigers killed Or Why are they endangered? No copied answersBest answer will be marked brainliest and spam will be reported​
The wholesale price for a bookcase is $105. A certain furniture store marks up the wholesale price by 28% Find the price of the bookcase in the furniture store.
17 is a prime number. What can you conclude from this? AIt can be divided evenly by 2 incorrect answer BIt can't be used as the denominator of a fraction incorr
7. Why was (and still is) the cinema (aka, movies) the cultural or commercial product with which the United States was (and still is) most closely identified? 8