whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Although the earth is a spherical object, it is not a full sphere . Write two reasons for that?​
Poem: I wandered lonely as a cloud. By William Wordsworth “They flash upon that inward eye Which is the bliss of solitude; And then my heart with pleasure fills
write the point-slope form of an equation of the line through the points (6,-1) and (5,7)
In factons you divide the numerator and the whole number .. then denominator Correct?
You are a talented dancer/ singer and have been selected to represent your school in an international contest. Write an account of your experience as a particip
HELPPP PLS 10 POINTS!!!! Identify the coefficient of second term in the expression: 3x2 + 7y3 7y3 + 2x + 9y -5y2
Solve the following word problems​
Which 3 statements about the Client request functionality are correct? Selecting Create client request on the Work screen begins the process Checking the Notify
giving brainliest 2 variable table
16x³y²z-8x²y³z² factorise it​