eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Round the number 553 to the tens place. is it 550? because 3 is less than 5 so I replace it with a 0
Please help explanation if possible
Thời kì nào chưa có nhà nước
I sent the report yesterday. (change into passive)​
Why did factory managers embrace the principles of scientific management?
Which best describes the basic principle of socialism? A There should be no government B All wealth should be given out equally C The government should contro
What did you eat at the restaurant?
Rosa drew a flow chart of the carbon cycle. GIVING 100 POINTS FOR ANSWER AND BRAINLEIST! Which labels best complete the flow chart? X: Producers undergo photosy
Replace the underlined words 1. One result of playing word puzzle is that it can improve children’s speech. -> The _____________ of children’s speech is one
CaCl2 has which bond?