399408 399408
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

a bakery charges $14.00 for 4 apples, whats the unit rate

Respuesta :

bloo6789 bloo6789
  • 14-01-2022

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

Divide 14 by 4 to get the unit rate.

14/4= 3.5

Answer Link
998211 998211
  • 14-01-2022

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

Divide the total price ($14) by the number of units (4) to get the unit price.

14/4 = 3.5

So the answer is $3.50

Answer Link

Otras preguntas

find two supplementary angles when one angle is 4 more than three times the other one
2H2O mc030-1.jpg 2H2 + O2 How many moles of hydrogen are produced when 6.28 mol of oxygen form? 3.14 mol 6.28 mol 12.6 mol 25.2 mol
Match each reading stage with the essay-reading technique you use during that stage. A.Surveying ___pre-reading BParaphr
how long it take for the israelites to reach the promise land
Write 2/3 of 4 as a fraction
Which equation describes a relationship such that x = 0 must be excluded from the domain? y = 2x y = 2 + x y = 2 / x y = x^ 2
On the first day of class, students can expect to receive a Course ________________.
One dieter in a weight loss contest weighed 149 pounds after 8 weeks on his diet. By week 13, he weighed 134 pounds. What is his average weight loss per week?
If you want to go to the party with us, send me _________ text. the (ningún artículo) an a
please help me with 10 and 11