ryastargold ryastargold
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

Bob bought 3 bags of pasta for $15.15. What was the cost per bag?

Respuesta :

darienmartin024 darienmartin024
  • 14-01-2022

Answer:

15.15 divided by 3, so the answer is 5 dollars and 5 cents

Answer Link
0693 0693
  • 14-01-2022

Answer: $5.50

You divide the two number.

Answer Link

Otras preguntas

In swimming to antarctica, what motivates cox to swim a mile in antarctic waters?
Y = 5x + 10; (3, 24) slope intercept
Suppose y= 2x - 2.25 Find x if y = 10
In the chemical reaction below, 300 grams of reactant A reacted completely with 100 grams of reactant B, to form the product AB. How many grams of the product,
Why was george mcclellan such a popular and politically influential general, despite his military weaknesses and failures? why did lincoln support him for so lo
The scale factor of a large milk container to a small milk container is 0.08. the large milk container can carry 12,000cm3 of milk. how much milk can the small
i really need help please Read this sentence: Claim: Almost every living creature needs water to survive, but it is no longer plentiful because of the explodin
Which phrase best completes the sentence? ________________________ porque vive cerca de la estación de tren. Espero que ella encuentre una bicicleta Prefie
Joe borrowed $4,000 from the bank at a rate of 7% simple interest per year. How much interest did he pay in 6 years? In 6 years, Joe pays $ in interest.
True or False 12/30 and 18/45 are proportional