sanequasteele26 sanequasteele26
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

A group of 8 friends go to the movies. A bag of costs $2.99 how much will it cost to get one bag of popcorn for each friend

Respuesta :

brandonsoogrim0330
brandonsoogrim0330 brandonsoogrim0330
  • 14-01-2022

Answer:

$23.92

Step-by-step explanation:

you multiply 2.99 and 8 and get 23.92

Answer Link

Otras preguntas

Complete the statement with the best answer. A rational number is ____________. any number that results when you divide one number by another (except zero). any
i need help with all the problems
What is the endoplasmic reticulum?
Compare the emergence of advanced civilizations in Meso and South America with the four early river valley civilizations. The cultivation of maize was most im
which of the following best describes an asset? a. anything of value owned by the business b. always equal to a liability c. listed on the right-hand side of a
Pancreatic juice and bile are poured through which duct ?
I want to ask how to do n some concepts I m.not clear can u explain it thx
why is the united states considered a democracy?
the main advantage to using credit cards is that they
allergic reactions tend to include all of the following symptoms except a sneezing b itchiness c fever d watery eyes