bellianbatellene5 bellianbatellene5
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of strawberry cost $11.94 how much would eight pounds cost

Respuesta :

anthonysilby1
anthonysilby1 anthonysilby1
  • 15-01-2017
11.94 = 6 pounds
11.94/6 = 1 pound
1 pound = 1.99
8 pounds = 1.99*8
8 pounds = $15.94
Answer Link
Ktmlife5
Ktmlife5 Ktmlife5
  • 15-01-2017
Its $15.92 is the cost for 8 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

Was the name of the plant grew along the Nile and was used to make writing material among others
One day I wrote her name upon the strand, But came the waves and washed it away: Again I wrote it with a second hand,
A gas occupies 22.4 l at stp and 14.5 l at 100c and 2.00 atm pressure. how many moles of gas did the system gain or lose?
Wendy wants to know which colors of light are emitted by her flashlight. Which tool could help her?
Which expression represents the change from a $20 bill when you purchase an item that costs d dollars
What role did soda play in the anti American sentiment during the Iraq war
Why do marketers want to see and understand demand curves?
A leadership behavioral style that exhibits high concern for people and a low concern for production is known as a _____.
Sarah and her friends are going blueberry picking. Sarah picks $b$ blueberries. Michael picks $3$ more than half as many as Sarah, and David picks $5$ more tha
PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINIEST AND 29 POINT