yadavsuvash111
yadavsuvash111 yadavsuvash111
  • 03-01-2022
  • Mathematics
contestada

Please solve number 11:(​

Please solve number 11 class=

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 03-01-2022

Answer:

Market price $400

Cost price $300

Step-by-step explanation:

MP: market price

CP: cost price

1. (MP x 0.9) - CP = 60

CP = 0.9MP - 60

2. MP - CP = 100

CP = MP - 100

0.9MP - 60 = MP - 100

MP - 0.9MP = 100 - 60

0.1MP = 40

MP = 400

Cost price = MP - 100 = 400 - 100 = 300

Answer Link

Otras preguntas

Which best the tone of this excerpt a combative b confused c hateful d deceitful
Culture is ____ a factor in world conflict
mrs long drive from nashville tennessee to atlanta georgia at an average rate of 50 miles per hour. The following equation can be used to determine the number o
During the 1920s, the National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) devoted most of its energy to A) ending the "white primary". B) ending
What are five responsibilities related to communication that you have to a patient
Lunch counter sit-ins and the actions of freedom riders are examples of what?
find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
Erin, who has korsakoff's amnesia, is asked to perform in a memory experiment. erin is likely to
How can Stepan's character best be described? A. A man who is protective of his wealth B. A landowner with nervous tendencies C. A landowner with
What is the first step in developing a research paper