shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which three of the following statements are true about using a WYSIWYG editor? You can preview the web page you’re creating, but it might appear very differentl
The most famous book of Dostoevsky?
Revise this statement to make it true: Running water makes rock edges very sharp and pointy. NEED HELP NOW PLEASE!! WHOEVER ANSWERS FIRST GETS BRAINIEST!!! No l
did anyone do the phase change gizmo ever please give it to me i am not in the mood to try haha
solve the equation 0.26 x+0.12(2 x+1000)=300
I'm begging you. Please help me. Its 12:23 at night and these are the last problems. I am BEGGING you. PLEASE don't steal these points, or put in a fake link.
Mr.Lopez has 24 more books than Mrs.Hill if the ratio of their books is 7:4 how many books does Mrs. Hall have?
Look at picture, Throw a ball in the air and create a function models to show the trajectory the variable x represents time in seconds after the ball was thrown
Solve the following equation for x a. x=1 b. x=2 C. X=-1 d. x=-2
describe how cold war tensions were intensified by the space race.​