samanthapapes798 samanthapapes798
  • 16-12-2021
  • History
contestada

Janica bought 32 kiwi fruit for $20. How many kiwi can janica buy if she has $4?

Respuesta :

munchkwn
munchkwn munchkwn
  • 16-12-2021
answer: 2 kiwis


we need to find the cost of each kiwi.

32/20 = 1.6
(to make sure: 1.6(20)= 32)

if u multiply 1.6(3) = 4.8, Janice will be short by 8¢. so it must be 2 kiwis.



Answer Link

Otras preguntas

Write the mixed number as a fraction for 4 1/3
The shorter leg of a 30°-60°-90° triangle is 18. what is the length of the hypotenuse?
please help with this worksheet
The nurse performs a functional assessment of a client upon admission to a home health service. the purpose of this assessment is to determine the client’s:
what is 16x^7 times 48^4
What direction does the Hudson River flow?
El fin de semana pasado leí una revista de moda interesante. _____________ en la biblioteca. Lo leí Los leí La leí Las limos
Using the graph of f(x)=log2^X below, approximate the value of y in the equation 2^2y=3 y=4.01. y=.79. y=1.58. y=0.47
balance this equation. Na2 Co3 + HCI -> H2 0 + CO2
(PLZ HELP ME ON THIS!!!) Which of the following will change if you apply unbalanced forces to an object? A.Its size B.Its mass C.Its charge D.Its position