Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

The speed of light is now defined to be 2.99792458 * 108 m/s. Express the speed of light to (a) three significant figures, (b) five significant figures, and (c
Which of the following is the most wasteful use of water? A) Taking a shower rather than a bath . B) Watering the garden with recycled water . C) Running dishwa
What is the first state in the northeast region
Which events sparked World War I? Check all that apply. The assassination of Archduke Franz Ferdinand angered Austria. Serbia declared war on Austria, which cau
A meander is best described as a A. depression for swimming. B. straight streamline into a lake. C. bend or curve in a stream channel. D. pond located
if p(x) = x2 – 1 and q(x)=5(x-1), which expression is equivalent to (p – q)(x)? a: 5(x – 1) – x2 – 1 b: (5x – 1) – (x2 – 1) c: (x2 – 1) – 5(x – 1) d: (x2 – 1) –
Apartheid is best described as the system used by __________.
Which regular polygon can be used to form a tessellation? The sum of the measures of the angles of each polygon is given. A) octagon; 1080° B) nonagon; 1260° C)
give an impacts of pollution
What is the difference between lateral surface area and total surface area? If there are different formulas for each, please list them.