micaylabro
micaylabro micaylabro
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here

Help anyone I need this done tonight and I need a math genius here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-01-2017
The answer is very simple. If you have 8 ounces and in total they all cost $1.68, then all you have to do is divide.

If you want to isolate one particular grouping - in this case, 1 ounce, then 8 ÷ 1.68 = 0.21 per ounce.

Hope this helped you! :-D
Answer Link

Otras preguntas

Company A bought Company B in 2015 and appropriately recorded $750,000 of goodwill related to the purchase. On December 31, 2019, the fair value of Company B is
What List of 7 numbers that round to 300?
The muscles that require conscious control are called a0 muscles.
4. Young animals that appear to be often are not, as the mother may be hiding nearby. A vanishing B. clinging C sleeping D abandoned E hungry
Which of the following statements is true? Plants replace lost water through respiration. Warm-blooded animals must absorb heat from the environment. Homeostasi
An all-equity firm with 200,000 shares outstanding, Antwerther Inc., has $2,000,000 of EBIT, which is expected to remain constant in the future. The company pay
Which of the following is not an integer? 36 0 -22 0.75
Amanda says that most Americans prefe to shop online rather than in stores. She is using logical fallacy called?
The term white man's burden refers to what
Which statement about the two values of the digits 4 is correct 10 times more, 40 times more, 100 times more, 400 times moreIn the number 1,034,456