hasanyasin963 hasanyasin963
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

9
11 (a) Grapes cost £2 per kilogram.
Calculate the cost of 380g of grapes.

Respuesta :

obinnafavour66
obinnafavour66 obinnafavour66
  • 13-12-2021

Answer:

£0.76

Step-by-step explanation:

1kilogram = 1000grams

1000g of grapes costs £2

380g costs = (380 × 2)/ 1000

760/1000 = £0.76

Answer Link

Otras preguntas

Bargain DVDs cost 5 dollars each at Mega Movie. graph the propotional relationship that gives the cost y in dollars of buying x brgain DVDs
A ____________ is a physician who specializes in diagnosing and treating diseases of the heart
True Value received an invoice dated 4/15/12. The invoice had a $5,500 balance that included $300 freight. Terms were 4/10, 3/30, n/60. True Value pays the invo
Can you guys help me with this. I seriously don't understand any of this. Please I'm begging you I need it done by midnight today
Which statement best describes the limitations of Progressivism? Progressives expressed little interest in trustbusting. Women were prevented from participating
What is true about Y>x^+4x+4
What are the advantage of using every judiOusby
How can the ozone hurt us?
Why did prince henry of portugal sponsor voyages of discovery?
Despite mrs dubose's cruel words to scout and jem and severity with atticus, atticus is kind to her and considers her brave because?