zohahussainx zohahussainx
  • 04-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost 25p each. Bananas cost 20p each. The total cost of a apples and b bananas is C. Write a formula for the total cost of a apples and b bananas.​

Respuesta :

DillyWilly12345
DillyWilly12345 DillyWilly12345
  • 04-12-2021

Answer:

a+b=c=45p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Gia is writing an essay with the following claim: The school should require all students to wear uniforms Which statement should Gia include in her essay to b
pls help on math hw for algebra
4 is 2% of what number
A 6 sided cube with sides labeled 1,2,3,4,5 and 6 is rolled 50 times. What is a good prediction for the number of times 5 will be rolled?
How many students are enrolled in all?
Question 5 (1 point) Find the volume of the figure below. Leave in terms of TT for answers that contain T. Round your answer to the nearest hundrednth if necess
Write the definition of marwat​
name two enzyme used to make alcohol​
Pls help! Find the profit or loss if: Cost price = $250 Selling price = $325 also state wether it’s a profit or loss
The lens of a telescope has a diameter of 25 cm. You are using it to look at two stars that are 2 × 1017 m away from you and 6 × 109 m from each other. You are