jesabel118888 jesabel118888
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny went to the store with $10 and returned home
with 5 gallons of milk and $1.30 in change. What was
the cost of each gallon of milk?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

The milk is priced at $1.74/gallon

Step-by-step explanation:

If Jenny started out with $10 and ended up with $1.30 in change, she must have spent $10 - $1.30, or $8.70.

                                                        $8.70

Then the unit price for the milk is ---------- = $1.74 per gallon

                                                         5 gal

Answer Link

Otras preguntas

A bear, awakening from winter hibernation, staggers directly northeast for 15 m and then due east for 15 m. Show each displacement graphically and graphically d
What is 0.25 x ? = 2.16
Gravity is greater when there is Select one: A. equal mass and more distance between two objects. B. less mass and less distance between two objects. C. more ma
What does "y usted" mean in English?
When did michigan state win the rose bowl?
Which factor has greatest importance in determining the characteristics of an aquatic ecosystem? A. day length B. water depth C. angle of sunlight D. averag
34=−2t can u help me
Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what in
Matt needs to make $230 for a trip. He plans on selling 16 bags of snacks to raise money. The lowest acceptable price for him to sell these to make his goal is
Solve each inequality.Check your work