zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

A cell phone plan uses a fixed charge of $20 per month plus 10 cents for each minute used to calculate the total bill. The total bill, t, can be expressed in te
what is the net force if you push a cart to the right with 5N of force and a friend pushes the cart to the left with 5N of force
In Western Europe, what city would you find at 53 degrees north and 0 degrees west
Which sentence is punctuated correctly? A. My family tree is entitled The Smiths: One Hundred Years and Growing. B. My family tree is entitled The, Smiths One H
Derive the equation of the parabola with a focus at (−5, 5) and a directrix of y = -1.
round 32.697 to the nearest hundredths
Why was America important to both sides in the conflict between England and France, and what role did the Americans hope to play in the struggle?"
Write one sentence that contains a cliché
A horizontal line passes through the point (5, –1). Which point is also on this line? (0, 0) (–1, 5) (5, –4) (–2, –1)
what is the net force if you push a cart to the right with 5N of force and a friend pushes the cart to the left with 5N of force