abbytjr4
abbytjr4
14-11-2021
Mathematics
contestada
What is the cost to make one flag?
Respuesta :
Jets200
Jets200
14-11-2021
Answer:
$1.75
Step-by-step explanation:
3.5*2.5=(8.75)/2=4.375*0.4=1.75 dollars
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 52+ )
Otras preguntas
A bag of trail mix weights 2 ib. By weights, 18% of the trail mix is oats. Write a percent equation that can be used to find the weight of the oats in the trai
jamal is driving at 50 miles per hour. At that same rate, which of the following proportions could be used to find how far he can travel in 4.5 hours?
The kingdom of Ghana arose from what region of Africa? north west east south
Gina drove 36 miles in 3/4 of an hour. The equation 36=3/4 r can be used to find her average rate of speed r in miles per hour. What was Gina’s average rate of
*use a 2 proof column to answer* Given: Two congruent angles ∠C and ∠R are supplementary. Prove: ∠R and ∠C are both right angles. EX: Statements Reasons 1.
Food is an example of _________. A. Kinetic energy B. Gravitational potential energy C. Thermal Energy D. Stored chemical energy
Wayne plays multiple instruments in a rock band. He also composes the songs. He takes 36 weeks to write the songs for an album of 12 songs. If you assume he tak
help please with the question Find the area of the green rectangle.A=Find the area of ΔADBFind the area of ΔBFCFind the area of ΔAECFinally, find the area of b
which of the following is an example of a legal business activity
Find a so that the point (1,2) is on the graph of f(x)=ax^+3