We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

How did Ivan III influence the development of Russia? Select all that apply. He ended tribute payments to the Mongols. He was the first Russian leader to cove
Calculate the mass percent of carbon (c) in carbon tetrachloride, (ccl4), if the molar mass of carbon tetrachloride is 153.8g.
Bart is having a hard time thinking of a strong hook for his persuasive essay. The essay is about why turtles make the best pets. Which idea below is the best h
Would a limestone building weather more rapidly in homer, alaska or in honolulu, hawaii? (both cities receive about the same amount of precipitation in an avera
Which of the following would work best as the title of an explanatory essay? A. How did the Greeks select leaders? B. The real reason Greece defeated Persia C.
scooby doo in german
answer The Kurds are an ethnic group that has strong ethnic loyalties but no country of their own? true or false
Chita owns the land on which downwind farm is situated, plus the farmhouse, barn, and other structures permanently attached to the land. chita's brother elvin o
the treaty of paris 1763 marked the end of power in north america for
It takes 36 minutes less time to travel 120 miles by car at night than by day because the lack of average speed at night to be 10 miles per hour faster than in