torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

Rules pertaining to proper etiquette for a sport are always written in the official rules. a. True b. False
who created the colony of georgia as a haven for english debtors A)lord Baltimore B)king charles 1 C)james oglethorpe D)nathaniel bacon
An atom of the element zinc has an atomic number of 30 and a mass number of 65. How many protons does an uncharged zinc atom have? 30 35 65 95
how do you write an equation off a coordinate plane graph?
Can someone help me plz (-5x^4y^2)^3
advise a friend who responds to conflict by AVOIDANCE on why it is not healthy in sustaining positive relationship
Find the product. 3(m + n)
Why was mexico concerned about texas joining the US?
Which best defines the term patch?
Are the fractions 1.3 over 5.2 equal to 12 over 48