smithaeriana63 smithaeriana63
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

sierra worked for 38 hours this week and earned $427.50. write and solve an equation determine how much she makes per hour

Respuesta :

jessiluvsdance
jessiluvsdance jessiluvsdance
  • 02-11-2021

Answer:

$11.25 an hour

Step-by-step explanation:

427.50=38x

38x=427.5

÷by 38

x=11.25

Answer Link

Otras preguntas

What was the major reason for Napoleon's defeat during his invasion of Russia in 1812? an advanced Russian military superior Russian troops a natural disaster t
12. Which was a part of the Roman Republic's representative government? citizen assemblies fasces permanent dictators Roman legions
The sales tax in Bill's state is 6%. Bill bought a Scion having a sales tax of $820. What was the cost of the car? Round to nearest dollar.
Chris bought 2 chicken sandwiches and 3 bowls of vegetable soup for $50, not including tax. Jim bought 1 chicken sandwich and 2 bowls of vegetable soup for$9.50
which sequence represents the correct levels of organization for multicellular organisms
A controversial case which declares that burning the American flag is a form of symbolic speech covered by the 1st Amendment is the A. United States v. Nixon ca
What is the unit rate if there are 1760 cal in eight servings
$0.90 for 3/4 pound of bananas
name one type of cell that uses active transport
What is the role of RNA? a.to provide the original blueprint for protein production b.to move information from the ribosomes to the nucleus for protein synthesi