aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

which two countries fought over cyprus
6 [ 4 × ( 72 - 63 ) ÷ 3 ]
3a b2 b3 4b2 4 5a identify like terms
What is the value of the 4 in 6.54
What is 7.3 billion divided by 7?
Lea buys 6 model cars that each cost $15.She also buys 4 bottles of paint that each cost $11.How many does lea spend on model cars and paint?
6.88 written as a percent
In an equation what symbol would indicate a mixture a. (g) b. (s) c (aq) d. (l) and explain plz
How do you solve X+y=11 Xy=30
After years of fighting in the New England and Middle Colonies, British forces invaded Georgia, and South Carolina. Based on the area, why might the British hav