jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP GIVING BRAINLIEST Given f(x) and g(x) = f(k⋅x), use the graph to determine the value of k. Two lines labeled f of x and g of x. Line f of x passes thr
I WILL CASH APP 15 DOLLARS TO ANYONE WHO CAN COMPLETE MY TWO VIRTUAL MATH TESTS FOR GEOMETRY!! PLEASE COMMENT OR RESPOND TO THIS!! I REALLY NEED HELP!!
Which of the following correctly describes NaBr It is a neutral salt. It is an acidic salt. It is a basic salt. The acid-base properties cannot be determined.
Find the volume of a pyramid with a square base where the perimeter of the base is 12.8m. and the height of the pyramid is 12.5m. round your answer to the neare
In this set of pairs of (x,y) numbers, y is directly proportional to x Complete the following (2,3) (5,7.5) (6, ?) (?,13.5) (?,?) What is the constant of propor
Write the 5 conjugations of ser and ir and also explain how you can know when they mean went and when they mean was/were:
Simplify the following fraction: 40/56 ​
tom paid $16 for 6 audio cassettes. Which proportion can be used to find the amount of money (m) he would pay for 9 audio cassettes
30. To enhance healing of the bruise you need to keep the injured area as low as possible O TRUE FALSE
A common abbreviation or contraction that Shakespeare used in his plays is 'tis which means...