mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

What can the people do if the government does not fulfill its function?
Can teachers see what time you submit an assignment on canvas? For debate class we're writing about why we shouldn't have homework, and to drive my point I want
What is the effects of using gadgets in modular modality of grade 11 students in the Philippines?
3x-4=2x+1 3x-4-2x=2x+1-2x x-4=1 x-4+4=1-4 x=-3
Which of the following upon oxidation yields the greatest amount of energy? Glucose Linseed oil chitin starch
What makes color politically significant?
I'll give brainliest to the best answer
Pandora's Post by B. K. McSwain Lillian couldn't believe how out of hand everything had become after her innocuous post; it was only supposed to entertain her f
this is the relationship between two or more events in which one event brings out another is A connect B Analyze C Cause and effect D Compare and contrast ​
libolibong Pilipino hangingibang bansa sa Australia at New Zealand para mag trabaho​