alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

Solve for X. x2= -63 Write your answer in simplified, rationalized form.
jay treaty signed in 1795 kept peace between great Britain and the United States although it did not address the issue of impressment of American sailors.which
Memo to the president write a five paragraph essay that includes a persuasive, reasoned arguments on the assigned pupils issue and support your argument evidenc
(8CQ) Determine whether the series -5+25-125+... is convergent or divergent.
Solve the differential equation by variation of parameters, subject to the initial conditions y(0) = 1, y'(0) = 0. 36y'' − y = xex/6
if -2x+6=24 what is the value of x
The bus from Karen's house to school runs 26 to 75 minutes of the bus runs on Monday at 7:05am at which time could the bus run next
In which layer of the atmosphere does most weather occur?
is 18,000 g greater than 10 kg
Decide which part of the quadratic formula tells you whether the quadratic equation can be solved by factoring. −b b2 − 4ac 2a Use the part of the quadr