MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

what does fiction and nonfiction books have in common?? Thank You
NEED HELP please!!!!!!!!
Maggie's brother is 3 years younger than twice her age. the sum of their ages is 24. how old is maggie?
Which musical parameter describes changes in volume in a piece of music? question 26 options: articulation tempo pitch dynamics?
Which of the following functions has the greatest y-intercept? A) f(x) B) g(x) C) f(x) and g(x) have the same y-intercept D) Not enough information
. The density of an object is its mass per unit of volume. Imagine two objects in which the larger one actually weighs less than the smaller one. This differenc
Choose the group responsible for "the Association" to boycott English goods. First Continental Congress Second Continental Congress an unofficial group of colon
Read the sentence. the norwegian bobsled team should have been very proud of its excellent time. what is the linking verb in the sentence?
When the general, nursing his bruised shoulder, had gone, Rainsford took up his flight again. It was flight now, a desperate, hopeless flight, that carried him
How to do 3/4.5-3/8.0