wrinev6109 wrinev6109
  • 14-10-2021
  • Computers and Technology
contestada

If i paid $37.20 for 12 gallons of ice cream how many would 1 quart of ice cream cost

Respuesta :

Blqzerino
Blqzerino Blqzerino
  • 14-10-2021

Answer:

$0.78

Explanation:

Answer Link
ash8850
ash8850 ash8850
  • 14-10-2021
There are 4 quarts in a gallon, so you can use
12 gallons• 4 quarts= 48 quarts for 12 gallons

Now, you can divide 48 from $37.20 to find the price of 1 quart.

$37.20 / 48 quarts = 0.775, written as $0.76 per quart of ice cream.

Answer: $0.76 per quart of ice cream

Answer Link

Otras preguntas

What time of day would you expect to see a First Quarter moonrise?
What was Martin Luther King, Jr., referencing in the passage that brought him to lead a protest in Birmingham?
Which response would best complete this conversation? Emily: ¿Cuántos días en la semana ordenas tu cuarto? Luisa: _____________________________
Use the knowledge of x- and y- intercepts to choose the correct graph of the equation 3x+6y=6
please help me factorx2 - 25=?
Which of the following was an effect of the Black Death? People developed greater religious tolerance as they united in prayer. Peasants migrated into large cit
com que finalidade o papa leão x estabeleceu a venda de indulgencias?
how can construction development negatively affect soil
Factor completely x^2-48
Anabel uses 10 gallons of gas to drive 220 miles on the highway. If she travels at the same rate, how many miles can she drive on 7 gallons of gas