maura2246 maura2246
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, 4oz of Brand A glue costs $1.48, while 5oz of Brand B glue costs $1.77. Which is the better buy, Brand A or Brand B glue

Respuesta :

energizerbunny
energizerbunny energizerbunny
  • 14-10-2021

Answer:

Brand B glue

Step-by-step explanation:

A = 1.48/4 = 0.37 cents per ounce

B = 1.77/5 = 0.354 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence from Washington Irving's short story "Rip Van Winkle" is an example of indirect characterization?
I need help ASAP it’s on khan academy !!!
Learning Task 5: Identify the missing words to complete translate the analogies into sentences. Write your answers in your notebook. ce​
6 2/3 x 3/10 please help
I need help with question
3+x=7 What does variable represent?
what is the weight of a person who has a mass of 76 kg?​
Calculate the pay for the following day of a weekly time card given a wage of $15/hr. Name Week of: Morning In Out Monday 08:00 12:15 Afternoon In Out 13:00 17:
BRAINLIEST!!! WILL MARK BRANLIEST!!!!
a^2-b^2 a^2b-ab^2-------------- ÷ ---------------a^2b+ab^2 a^2b- ab^2​