ashtoncam23 ashtoncam23
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

Respuesta :

epuckett0405 epuckett0405
  • 14-10-2021
The answer would be 24oz for 4.80
Answer Link
anasweeney43 anasweeney43
  • 14-10-2021

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Step-by-step explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

Answer Link

Otras preguntas

Are there security issues in Tiktok? If so, give me one piece of evidence.
Which of the following is an example of a density-independent limiting factor? 1. Zebra population growth is limited as a result of grass depletion. 2. The song
what are good what are good martial art or films or courage and strength
Term Definition 7. Independent variable a. The number of unpopped popcorn kernels 8. Controlled variable b. The brand of popcorn 9. Responding variable c. The t
Is computer doing more good than harm or more harm than good
Find the equation of the line which: passes through (3, 4) and is perpendicular to y=x+2
difference between national and foreign employment​
A 4. Which of the following statements is false? All squares are rectangles. All rectangles are parallelograms. • All parallelograms are quadrilaterals. All rho
The energy of light with a frequency of 5.67 x 1014 S-1 is?
In A Visit to Europe, how does author T. N. Mukharji poke fun at the English? A. He portrays English table manners as dirty and disgusting in comparison to Indi